Duvar kağıdı; Özel yaşam alanları ve sosyal yaşam alanlarında evlerimizde ve iş yerlerimizde duvarlarımız süslerken,  duvar kağıdının tarihi yüzlerce yıl öncesine dayandığını biliyor muydunuz? Çok uzun yıllar önce ilk duvar kağıtları deriden yapılıyormuş. Tabaklanmış hayvan derileri, uygulanacağı ev sahibinin zenginliğine göre çeşitli hayvan derilerinden süslenerek yapılıyormuş. Bu ev sahiplerinin duvarları, hayvan deri parçaları ile kaplanma dan önce deriler gümüşlerle ve değişik materyallerle süsleniyordu. Sonuç ise ortaya çok ihtişamlı duvarlar ve mekanlar çıkıyordu. Batıda Avrupa saraylarında çok daha uzun yıllar öncesi duvar kağıtları kullanılmasına rağmen 14. Yüzyılda İspanya’dan tüm Avrupa’ya yayılmıştır. Duvar kağıdı süslemeleri, Avrupa’da ahşap çerçevelerle girmeye başlamıştır. Uzun bir işleme sürecinden geçen hayvan derileri çeşitli madenler ve materyallerle süslenip tablo gibi çerçevelere gerilip duvarlara asılırmış.

Bu zamandan sonra 17. yüzyıla gelindiğinde günümüz modern kâğıtların atası diyebileceğimiz Dominotlers üretilmeye başlanmıştır. Bu kağıt Fransa ve İngiltere’deki fabrikalarda seri üretilmeye başlayınca, Batıda yani Avrupa’da bir çok eveve iş yerlerine, ofislere bu tarz duvar kağıtları girmeye başlamıştır. 17. Yüzyıl ortalarında duvar kağıtları tahta baskı kalıpları ile üretilirmiş. Aynı tahta kalıp baskısı sürekli kullanılarak böylece desen devamlılığı sağlanırmış. Fabrikasyon olarak üretilen bu duvar kağıtlar önceleri 45×35 mm ebatlarında üretilerek ilerleyen yıllarda ise 10,95 mm x 0,56 mm ebatlarında günümüzdeki rulo halinde üretilmeye başlanmıştır. Uzun yıllar geçtikten sonra teknoloji de gelişerek  Duvar kağıdı üretimi artık sanatsal halde üretilmeye başlamıştır, çeşitli yöntemlerle muhteşem derecede duvar kağıtları üretiliyor. 19. yüzyıllarda duvar kağıtları altın ve gümüş, bakır gibi yaldızlarla süslenmeye başlanmış, el ile boyanmaya ve farklı formlarda üretilmeye üretilerek müşterilere sunulmaya başlanmıştır.

Panoroma tarzı Duvar Kağıtları Günümüzde de hala kullanılmakta ve panorama modası 300 yıl öncede Avrupa’da kullanılıyordu. 32 farklı çeşitte duvar kağıtları birleştirilip bir savaş sahnesi veya bir kır ve ilk bahar manzaraları betimlenerek yapıla biliniyordu. Avrupa’dan bu şaheser duvar kağıtları günümüz de Almanya’da Museum Kassel de sergilenmektedir. Daha Sonra 1830 yılına gelindiğinde dairesel kepçe tekniği geliştirilmiş böylece daha gelişmiş olan daimi kağıt üretimi başlamıştır. O zamanlar buhar makineleri ile çalışan bu duvar kağıdı fabrikalarının yoğun üretimleri ile dünya üzerinde bir kağıt endüstrisinin oluşmasına sebep olmuştur. O zamanki makineler 18 farklı renkleri işleye biliyormuş. Ve daha sonrası 19. Yüzyılın sonlarına doğru gelindiğinde ise artık duvar kağıtları kaliteli, sağlam uygun, ucuz fiyatı ile şık bir dekorasyon malzemesi haline gelmiştir.

Artık Barok Ve Rokoko Tarzı Duvar kağıtları da üretilmeye başlamıştır. Batıda yani Avrupa rönesansının izlerini taşıyacak sadece resimde ve mimaride değil duvar kağıtlarında da görmek mümkün olacaktır. Artık o zamanlar Duvar kağıtları çağın sanat akımlarından etkilenmiştir ve harika örnekler ortaya çıkmış. Duvar kağıdı günümüzde ise teknolojinin gelişmesi ile modern bir endüstri olsa da eskiden bir sanat ürünüydü. Bu yüzden resimlerle yarışmasa dahi muhteşem duvar kağıtları örnekleri günümüze kadar korunarak gelmiştir. Duvar kağıtlarının bizleri cezbeden özellikleri ise günümüzde de birçok evin duvar kağıdı ile süslenmesine sebep olmuştur. Özellikle İstanbul duvar kağıtları duvarları süsleme düşüncesi ise 19. Yüzyılın sonlarına kadar uzanır. Duvar kağıtları daha önce Türkiye’de görülmüş olsa dahi 1900’lü yılların başlarında iyi bilinen bir dekorasyon aracı haline gelmiştir.

Günümüze geldiğimizde çok değişik ebatlarda ve dokularda, renklerde üretilmeye başlanmıştır. Günümüzün teknolojisi ile bu tür uygulamalar daha renkli ve daha çok çeşitli desenli, daha dayanıklı, temizlenebilir, silinebilir ve daha uzun ömürlü kağıtlar üretilmektedir.  Eğer duvar kağıtlarında hoşlanıyorsanız ve ilginizi çekiyorsa kesinlikle İstanbul’da Bella Home Duvar kağıtları koleksiyonlarını görmeniz gerekiyor.